شهادت امام محمد باقر (ع) پیشاپیش به مسلمین جهان تسلیت باد

 

۹۷۳۰۰۳۱۷۶۸۶وصّیت امام باقر علیه السلام

امام باقر علیه السلام وصّیت کرد که معادل هشتصد درهم در ایّام سوگواری او خرج کنند و چنین وصّیتی را سنت می دانست، زیرا رسول خدا صلی الله علیه واله وسلم بعد از شهادت جعفر طیّار علیه السلام فرمود: «برای فرزندان او غذا ببرید، زیرا آنها سرگرم عزاداری هستند». امام محمّد باقر علیه السلام در ساعات آخر عُمر، کتاب ها، سِلاح و آثار انبیاء و ودایع آنان را به حضرت صادق علیه السلام سپرد و فرمود: «چند نفر را به عنوان شاهد در اینجا حاضر کن».

حضرت صادق علیه السلام چهار نفر از مردان قریش را حاضر کرد، آنگاه امام باقر علیه السلام فرمود بنویس: در این وصّیتی است که یعقوب به پسرانش نمود، ای فرزندان من! خداوند این آیین پاک را برای شما برگزیده است و شما جُز به آیین اسلام (تسلیم شدن در برابر حق) از دنیا نروید». سپس به فرزند بزرگوار خویش، حضرت صادق علیه السلام فرمود: «مرا با روپوشی که با آن نماز جمعه می خواندم کفن کن، و عمامه ام را بر سرم بگذار….» آنگاه حضرت صادق علیه السلام فرمود: «آوردن شهود برای چه بود»؟

امام علیه السلام فرمود: «خواستم آنها بدانند که من به تو وصّیت کردم، و وصّیِ من تو هستی تا همین وصّیت برای تو حجّت باشد».

شهادت امام باقر علیه السلام

حضرتامام محمّدباقر علیه السلام مانند پدران بزرگوار خود، پیوسته با حاکمان ستمگری مواجه بود که از هر فرصتی برای ضربه زدن به پیکر اسلام استفاده می کردند.

زورگویانی که می دانستند منصب خلافت، فقط به اهل بیت رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم تعلّق دارد و دیگران شایسته ی این مقام نیستند، مانند دیگر غاصبین خلافت، هشام بن عبدالملک که امام علیه السلام را مانع افکار مشرکانه و نقشه های پلید خود می دانست، تصمیم به قتل امام زمان خویش گرفت، از این رو با نقشه ای منافقانه، آن حضرت را مسموم نمود.چون شب شهادت امام باقر علیه السلام فرا رسید، حضرت صادق علیه السلام به اتاق پدرش آمد، دید در حال مناجات با خداست، آنگاه کنار بالین پدر حاضر شد.

امام باقر علیه السلام فرمود:

«امشب آخرین شب عُمر من است. هم اکنون پدرم امام سجّاد علیه السلام آمد و شربتی گوارا آورد و فرمود: پسرم! از این شربت بیاشام که خداوند وعده داده همین امشب روحت را قبض کند». سرانجام، آن حضرت در روز دوشنبه، هفتم ذیحجّه ی سال صد و چهارده هجری، در سنّ پنجاه و هفت سالگی به دیدار پروردگار شتافت و در قبرستان بقیع (مدینه) به خاک سپرده شد.

 

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید